Kategorie
Blog DSP2017

20 postów – 10 przemyśleń o blogowaniu

20 postów – 10 przemyśleń o blogowaniu

Pomysły

Początek był naprawdę ciężki. Kompletnie nie miałem pomysłów na posty. Mam książkę „Wzorce Projektowe”. Myślałem: napiszę trochę o wzorcach projektowych. Nauczę się ich jakoś, pisać będzie co, bo jest ich cała masa, zawsze coś do wrzucenia na bloga. Skończyło się tylko na jednym poście ze wzorców. Wpadłem na pomysł z Historią LLGame i jakoś to poszło dalej. Zaczęły się pojawiać nowe pomysły, robiłem nowe rzeczy i w tej chwili nie mam z tym problemów. Mam w głowie około czterech sensownych zalążków. Wystarczyło jedynie zacząć. Teraz nie mam problemu z pisaniem. Jest to dla mnie naturalne.

Czas

Zastanawiałem się jak pogodzę naukę do matury, bloga i programowanie. Wrzuciłem nawet post z wyliczeniami. Obecnie nic z tych obliczeń się nie zgadza. Staram się wszystko rozdzielić i robić po 2 maksymalnie 3 rzeczy dziennie. Dla  przykładu dzisiaj napiszę post, zrobię kilka zadań z rozszerzonej matmy i poczytam „Głowa do liczb” wieczorem. Jutro poprogramuję LLGame i coś tam jeszcze zrobię itd. Nie mogłem jednak codziennie programować. Za szybko czułem się wyczerpany. Teraz kiedy rozdzieliłem w ten sposób zadania jest o wiele lepiej. Jestem w stanie na wszystko poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Rozwój

Ten blog to idealny sposób rozwoju. Wystarczy, że zdecyduję się na jakąś serię postów, na zrealizowanie nawet małego projektu. Mogę to tutaj opisać. Zobaczyć jak mi idzie. Jest to wręcz notatnik tego jak po kolei rozwijam się w tej dziedzinie. I w sumie innych. Z każdym postem, coraz łatwiej mi pisać kolejne. Z każdą linią kodu w LLGame i późniejszym opisaniu tego na blogu, robię perfekcyjne code review i widzę swoje błędy. Poprawiam je. Rozwijam się.

Uporządkowanie myśli

Wszystko staje się coraz bardziej jasne. Każdy post wymaga dokładnego przemyślenia tematu. Coraz łatwiej mi składać myśli, nabierać wręcz płynności. Tworząc swoją grę widzę, gdzie mogę coś zmienić, poprawić. Widzę nowe rzeczy, które mogą być idealne albo po prostu z czasem zmienić się w całkiem inny pomysł.

Nowe możliwości

Założenie bloga, zmieniło moje podejście do możliwości. Zacząłem dostrzegać jak mogę wykorzystać bloga do własnego rozwoju, nauki, bądź nabrania systematyczności. Każdy nowy wpis to możliwość poznania nowych ludzi. Szansa na dyskusję o rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Systematyczność

Blog wymaga systematyczności. Tutaj chyba każdy się zgodzi ze mną. Regularnie muszę przygotowywać posty. Ogólnie blog to praca na cały tydzień. Niby są to dwa wpisy w tygodniu, ale jednak wymagają pewnej systematyczności w działaniach. Regularność, którą trzeba zachować, aby nie wypaść z formy. Łatwo wypaść z rytmu. Ciężko później wrócić do pisania. Potrzebna jest dyscyplina.

Dyscyplina

Coś co zaczyna motywacja, a kończy sukces. Zmotywował mnie konkurs „Daj Się Poznać”. Był to początek. Wiele postów temu. Obecnie jest to już dyscyplina. Nie potrzebuje motywacji. Wiem, że muszę napisać kolejny post. Może ktoś na niego czeka? Może nie? Dla mnie to jest ważne, aby się ukazał. Jest to zapis mojej determinacji. Mówią, że sukces to kwestia wytrwałości w czymś. Tak więc trwam i piszę.

Nauka

Każdy post to moja wiedza. Coraz większa. Wymaga ode mnie dokładnego poznania tematu. Przygotowania materiału, np. programu. Przemyślenia jak to napisać. Jak to zaprezentować. Tutaj duży projekt z grą. Tam jakiś mały program do kopii zapasowych. W między czasie wpis o wzorcach projektowych. Przejrzenie innych blogów. Wszędzie wiedza, którą mogę zdobyć. Ostatnio przeglądałem swojego bloga. Idealny sposób powtórek. Dostrzeżenie popełnionych błędów. Nauka na nich.

Projekty

Zarządzanie dużą ilością kodu. Ogarnięcie grafiki, muzyki, jakichś materiałów. Wszystko w lepszej jakości niż gdybym robił to tylko dla siebie. W końcu robię to dla wszystkich. Projekty muszą trzymać jakiś poziom. A najlepsze jest to że nie kończą się po chwili. Blog zapewnia im szansę na trochę dłuższe życie. Każdy programista robił tysiące projektów. Lecz tylko o paru jest w stanie wspomnieć, że coś tam mu się udało. A gdyby mówił o tym na blogu? Może udałoby mu się je doprowadzić do końca.

Życie

Czy blogowanie zmienia życie? Chyba tak. Pozwala wyrobić sobie jakąś opinię na dany temat. Każdy wpis to w sumie twoje myśli. Muszą być konkretne i sprecyzowane. Blog pozwala na lepsze zrozumienie siebie i na rozwój swojego światopoglądu.

Tak myślę.

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szacho
Gość

Też jestem mile zaskoczony jak pozytywnie wpłynęło na mnie prowadzenie bloga. Była to decyzja w stylu „teraz, albo nigdy” i gdybym również miał jednocześnie maturę do napisania, to bym odpuścił. Także respekt za to, że podjąłeś się takiego zadania ;D