Kategorie
Blog DSP2017

Compo – piękne i szybkie wyzwanie

Compo – piękne i szybkie wyzwanie

Moje ‚kompoty’

Brałem udział w wielu konkursach z tworzeniem kodu na czas. Zawsze chciałem się sprawdzić, czy uda mi się stworzyć oprogramowanie pod presją czasu. Większość rzeczy robiłem na http://forum.warsztat.gd Idealne miejsce żeby zobaczyć jakie ma się umiejętności. Zrobiłem tam sporo gier. Między innymi: https://github.com/Patys/Szalone-Mikolaje-2 zrobione w javie oraz ich pierwsza wersja w c++: https://github.com/Patys/SzaloneMikolaje (zajęły 4 miejsce !!!)Ping pong powstał w 1 godzinę: https://github.com/Patys/pong Mam nawet filmik jak to szło w timelapsie: https://youtu.be/wCdnHkut4Us (Jeszcze emacs :)) Gra o wiedźmach na halloween: https://github.com/Patys/Bat-Adventure Moja pierwsza gra, z której jestem naprawdę dumny: https://github.com/Patys/BreakColors Prosty arkanoid, ale był to mój początek z kompotami. Jest jeszcze parę gier, które robiłem na konkursy i można je znaleźć na warsztacie.

Co mi one dały

Każda gra, którą robiłem dała mi wiele radości. Presja czasu sprawiała, że musiałem strasznie szybko się uczyć nowych rzeczy, z którymi wcześniej nie miałem do czynienia. Tworzenie słynnego MVP (Minimum Viable Product) weszło już mi w nawyk. Skupiam się najpierw na stworzeniu mechanik. Następnie czynie odpowiednie optymalizacje, poprawiam kod, dodaję efekty wizualne. W ciągu godziny jestem w stanie postawić cały serwis www albo grę z placeholderami i podstawowymi mechanikami. Wzrosła mi wydajność i bardzo szybko wytwarzam produkt, który działa a potem skupiam się na jego poprawieniu albo doszlifowaniu. W końcu lepsze jest zrobione od doskonałego.

Jak sobie radzić

Po pierwsze zrób to prosto. Najprościej jak się da. I skup się tylko na tym, aby to zadziałało. Jak zadziała spójrz na to w całości. Zrób coś żeby to współgrało z resztą kodu. Zapakuj do oddzielnych klas. Rozdziel to od kodu, bo może ci z czasem przeszkadzać to. Ważne jest aby zmiana w tym kodzie nie powodowała zmian w innych częściach. Czasami nie jest to łatwe, ale dzięki temu jesteś w stanie dokładać i usuwać kod bez problemu. Przyspiesza to pracę. Tym bardziej kiedy działasz pod presją czasu. Musisz w dowolnym momencie zmienić kod bez obaw, że coś zepsujesz. Kiedy wszystko działa i jest w oddzielnych ‚modułach’ możesz przejść do upiększania gry/aplikacji oraz do optymalizacji różnych algorytmów, dodania obsługi wyjątków, błędów itd.

Wnioski

Compo to jedna z najlepszych rzeczy, w jakich możesz brać udział. Z pewnością poszerzy twoje umiejętności. Pomoże ci radzić sobie ze stresem, kiedy zegar nad głową tyka. Dodatkowo nauczysz się szybkiego tworzenia gier/aplikacji. Staniesz się mistrzem googla i stack’a 🙂 W końcu to czasami podstawa naszej pracy. Szybko odnaleźć potrzebne nam informacje. Compo to podstawa w rozwoju programisty.

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur "ekhart" Dębkowski
Gość

Absolutnie się zgadzam. Dodałbym jeszcze do tego game jamy ;p Nie tylko online – bo te mają właściwy tylko sobie klimat.