Kategorie
Blog JavaScript

#5 JavaScript od Patysia czyli class

Hej

W końcu. Klasy w JavaScript. Nie żeby ich nie było czy coś. Ale teraz są w normalniej i czytelnej formie. Nie ma już bólu, że jest to okropne. Jak dla mnie jedna z najlepszych rzeczy. Koniec z jednoplikowymi programami. Koniec z zabawą jak to połączyć. Razem z modułami klasy tworzą świetną całość, na którą bardzo długo czekałem.

Klasa

No to zaczynamy. Zróbmy na początek klasę Rectangle. Jak widzimy posiada ona konstruktor. Bierze on dwa argumenty: height i width. Są przypisywane one jako pola klasy o tych samych nazwach.

class Rectangle {
 constructor(height, width) {
  this.height = height;
  this.width = width;
 }
}

Tylko teraz tworząc obiekt musimy pamiętać o kolejności. To już nie te czasy kiedy można było wpisywać funkcje gdzie się chciało i działały one wyżej. Dla klas musi być zachowana kolejność, czyli taki kod zwróci nam błąd:

var p = new Rectangle(); // ReferenceError

class Rectangle {}

Nie można już deklarować zmiennej zanim nie określimy klasy.

Get i Set

 
Klasy wprowadzają nam również gettery i settery. Pozwalają one nam wybierać i ustawiać odpowiednio pola w klasie.

class Rectangle {
 constructor(height, width) {
  this.height = height;
  this.width = width;
 }

 get area() {
  return this.width * this.height;
 }
 
 set area(value) {
  this.height = value / 2;
  this.width = value / 2;
 }

}

No i teraz pozostało zrozumieć jak te get i set działa.
Kiedyś pisaliśmy metody typu getHeight, getWidth i tak dalej. Teraz użycie słów kluczowych get i set tworzy nam tak jakby pole.
Pokażę to może na przykładzie:

const rect = new Rectangle(10, 10);

console.log(rect.area) // 100
rect.area = 50 // ustawia width i height po 25

Tak jak widzicie nie musimy wywoływać funkcji. Po prostu mamy dostęp jak do zwykłych pól i możemy nimi zarządzać w ten sam sposób. Jest to genialne rozwiązanie, gdyż pozwala nam wykorzystać pewne sztuczki i ułatwić nam pracę. Również mamy skrócony i bardziej intuicyjny zapis.

Dziedziczenie

W końcu przyszło i się zadomowiło. Jak się używa np React to słówko extends ciągle nam towarzyszy. Przyjrzyjmy się temu z bliska:

class Animal { 
 constructor(name) {
  this.name = name;
 }
 
 speak() {
  console.log(this.name + ' hałasuje.');
 }
}

class Dog extends Animal {
 speak() {
  console.log(this.name + ' szczeka.');
 }
}

var d = new Dog('Reksio');
d.speak(); // Reksio szczeka.

No i nasz piesek szczeka. Wprowadzono proste dziedziczenie. Metody są nadpisywane przez klasę ‚wyżej’. Dodatkowo jest kopiowana funkcjonalność z klasy, którą rozszerzamy. Tutaj jest to widoczne przy konstruktorze. Zostaje skopiowany konstruktor z polem name. Nie musimy już go definiować Dog.

Jeśli chcielibyśmy stworzyć konstruktor w klasie Dog to potrzebujemy wywołać super();. Wykona nam to kod konstruktora klasy, którą rozszerzamy. Warto o tym pamiętać.

Zapraszam też do zapoznania się z dokumentacją mozilli na temat klas: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Classes

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość

Warto również wspomnieć o metodach „static”, które nie wymagają do ich wywołania wcześniejszego stworzenia obiektu new Klasa(). Czasami jest to przydatne rozwiązanie, ale nie należy go bezmyślnie nadużywać…