Kategorie
Kryptowaluty

Jak działa Ethereum? Stwórz swój program którego nie da się wyłączyć.

Jak działa Ethereum?

Ethereum to niesamowita technologia. Powiem prościej. Jest to zdecentralizowany komputer. Mogę napisać program, wrzucić go do sieci i zacznie działać. Jestem ograniczony tylko wyobraźnią i możliwościami sieci.

ethereum

Zdecentralizowana sieć

Rozproszone komputery – połączone jeden z drugim, komunikujące się ze sobą i pracujące nad jednym zadaniem – brzmi to jak historia z filmu sci-fi. Jednak to obecna rzeczywistość. Stworzyliśmy globalną sieć o odpowiedniej mocy obliczeniowej, pozwalającej na bezpieczne transakcje bez konieczności zaufania do instytucji czy ludzi, nie trzeba już się opierać na centralnych systemach. Można tworzyć publiczne, ale za to szyfrowane wpisy dotyczące już niemal każdej dziedziny życia. Przelewy pieniężne, wybory do rady, niecenzurowalne blogi i filmy, bezpieczne chmury bez możliwości awarii. To jest dzisiejsza rzeczywistość.

Ethereum

Podstawą takich sieci jest tworzenie oprogramowania swobodnie działającego pomiędzy wieloma komputerami. Ethereum pozwala na tworzenie takich aplikacji. Strona projektu pokazuje potencjalne projekty, które można uruchomić:

  • własny token (coś jak żeton który ma jakąś wartość)
  • bank, który będzie przechowywał nasze pieniądze
  • finansowanie społecznościowe, czyli ludzie mogą przekazać nam pieniądze na stworzenie produktu
  • sprzedaż wirtualnych akcji firmy
  • aukcję z określoną liczbą przedmiotów
  • organizację, gdzie członkowie mogą głosować nad odpowiednimi kwestiami
  • system demokracji bezpośredniej
  • konstytucję dla państwa

Pomysłów jest masa i wystarczy zobaczyć ekosystem projektu. Obecnie większość firm tworzy produkty bazujące na możliwościach ethereum.

Praktyczne wykorzystanie

Jestem programistą w Experty (https://www.experty.io/en). Wykorzystujemy sieć ethereum, jako aplikację, która pozwala nam na tworzenie płatnych rozmów. Zaczynając rozmowę wysyłamy do naszego zdecentralizowanego programu (który zawsze działa i nie da się go wyłączyć) informację o rozpoczęciu rozmowy, o danym czasie, z określonym kosztem, z określonym użytkownikiem. Program sprawdza jak długo można rozmawiać, czy wszyscy mają wystarczająco środków na koncie. Po zakończeniu rozmowy użytkownicy wysyłają informację o rozłączeniu się. Nasz zdecentralizowany program przegląda czy wszystko jest poprawne i przesyła pieniądze za rozmowę.

Zdecentralizowana sieć pozwala na 100% uptime. Pieniądze są widoczne w sieci i nie ma szans na oszustwo. Jesteśmy skupieni tylko na dostarczeniu jak najlepszego serwisu. Wszystkie główne elementy aplikacji są oparte o bezpieczną i niezależną sieć. Więcej o praktycznym wykorzystaniu możecie przeczytać tutaj: Praktyczny przykład wykorzystania blockchain

Przyszłość? Jestem na tak

Tworzę oprogramowanie. Posiadanie własnego serwera, który będzie zawsze działał jest często problematyczne. Gdy chcę stworzyć jakąś nawet prostą aplikację, sprawdzam ile awarii w ciągu roku miał jakiś hosting. Jeśli mam mieć zapewniony 99% uptime to muszę dużo zapłacić. Dużo prościej jest mi skorzystać z ethereum. Uptime? 100%. Koszt? Około 0.1$ za transakcję, bardzo często mniej. Zdecydowanie taniej.

 

Więcej o ethereum można poczytać na ich stronie: https://www.ethereum.org/

Zapraszam też do subskrypcji email: http://vps734572.ovh.net/subskrybuj/

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysiek
Gość
Krzysiek

Ciekawy artykuł:) a co sądzisz o platformie ARDR? Jeśli Eth porownamy do gliny, z ktorej tworzymy to wg mnie Ardr mozna smialo nazwać klockami. 🙂

trackback

[…] swój kod. W formie smart kontraktu możemy uzyskać takie same możliwości. (więcej o ethereum tutaj) ALE… Przeglądałem stronę developeską i patrzę, a tam tron używa Solidity jako języka […]