Kategorie
Kryptowaluty

Jak działa Sia? Tania chmura w blockchain

Jak działa Sia?

Obecnie każdy ma swoją chmurę. Przechowujemy tam zdjęcia, muzykę czy prywatne dokumenty. Często wiąże się to ze sporymi kosztami. Na szczęście blockchain nawet tutaj pokazuje nam, że istnieje rozwiązanie. Sia, czyli zdecentralizowana chmura.

Pliki w blockchain

Sia to bardzo ciekawe rozwiązanie łączące proof of work i proof of space. Wykorzystanie dowodu pracy służy do tworzenia chaina z adresami ip hostów, transakcjami pomiędzy użytkownikami i informacjach o położeniu plików. Natomiast dowód miejsca pozwala przechowywać pliki i nie bać się o ich utratę.

Bezpieczeństwo

Co jeśli nagle ktoś wyłączy miejsce, w którym znajdują się pliki? Rozwiązanie jest dosyć drastyczne dla osoby udostępniającej miejsce. Ale po kolei…

Aby zostać hostem w sieci trzeba posiadać odpowiednią ilość siacoin za każdy terabajt udostępniany w sieci. Następnie należy wrzucić je do sieci i ogłosić, że jeśli nie będę trzymał otrzymanych plików przez określony czas to stracę te pieniądze. Kiedy kontrakt się zakończy i przetrzymamy te pliki to dostajemy nagrodę w postaci opłat za przechowywanie danych.

Potencjalne straty są o wiele większe niż możliwe zyski, dzięki czemu mamy pewność o bezpieczeństwie.

Decentralizacja

Co jeśli jednak host się wyłączy? Tracimy nasze pliki?

Nie. Pliki są najczęściej dzielone na 30 części. Używany jest algorytm stosowany w płytach CD i DVD, czyli Reed–Solomon error correction. Nasze płyty często się rysują przez co są uszkadzane ścieżki z danymi, ale i tak możemy słuchać muzyki czy oglądać film. Dzieje się tak dlatego, że do odtworzenia pliku potrzeba 10 części. Czyli tak naprawdę jeśli zostanie wyłączone 20 hostów, a 10 z nich nadal ma części naszych plików to odzyskamy dane. Jest to sytuacja prawie niemożliwa, żeby 20 hostów z naszymi plikami nagle się wyłączyło. Za dużo strat to powoduje.

Prywatność

Przekazujemy nasze dane innym. Co jeśli je odczytają? Jednak prywatność to ja sobie cenię.

Nie odczytają. Sia każdy fragment szyfruje algorytmem Twofish. Jest to algorytm symetryczny, czyli mamy jeden klucz do zaszyfrowania i odszyfrowania danych. Ten algorytm nie jest w standardzie szyfrowania, ale jest jednym z pięciu finalistów https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Encryption_Standard_process Dodatkowo jeden host nie posiada wszystkich fragmentów. Potrzebuje ich chociaż 10. Jeżeli je zbierze to musi jeszcze rozszyfrować pliki naszym kluczem. Nie będzie to proste, gdyż klucza nie udostępniamy w żadnej postaci.

Kontrakt

Wysyłając pliki jest zakładany kontrakt. Jest on na określony okres czasu, za odpowiednią ilość sia. Gdy minie wyznaczony czas kontraktu, następuje jego automatyczne odnowienie. Płatności są dokonywane i odnawiany zostaje kontrakt na kolejny czas (zazwyczaj jest to 90 dni). Co jeśli nie przedłużymy kontraktu? Następuje proces, w którym niewydane sia wraca do nas, a kontrakt jest zakończony. Co jeśli host zostaje wyłączony i nie można uzyskać fragmentu? Automatycznie blockchain szuka nowego hosta i próbuje odtworzyć utracony fragment.

Na koniec każdego kontraktu jest sprawdzany storage proof. Czyli dowód przechowania plików. Stosuje się tutaj metodę Merkle tree. Służy ona do udowadniania, że dana część pliku jest częścią większej całości. Pozwala to mieć pewność, że płacimy za nasz fragment. Jeżeli host wyśle takie dowód z danym timeframe otrzymuje zapłatę. Jeżeli nie, jest ukarany.

Roadmap

Może nie jest zbyt pokaźny: https://sia.tech/roadmap Pokazuje jednak kierunek i nastawienie zespołu. Chcą dorównać amazonowi.  Na ten rok wyznaczyli sobie cel stworzenia platformy dla przedsiębiorstw. W kolejnym chcą zwiększyć szybkość sieci i stworzyć możliwości do udostępniania plików. Jeżeli im się to uda to za parę lat możemy mieć naprawdę solidną konkurencję dla dotychczasowych rozwiązań.

Podsumowanie

Jak dla mnie jest to jeden z naprawdę lepszych projektów. Stworzenie zdecentralizowanej i bezpiecznej chmury staje się potrzebą w dzisiejszym świecie. Dodatkowo jest tańszy niż jakiekolwiek dotychczasowe rozwiązanie. Obecnie zastanawiam się czy nie używać tego na co dzień. Co sądzicie o tym? Mieliście jakieś problemy z używaniem tego?

Poczytaj więcej tutaj: https://sia.tech/

Zapraszam też do subskrypcji email: http://vps734572.ovh.net/subskrybuj/

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.