Kategorie
Kryptowaluty

Dash – przyszłość pieniędzy?

Dash – pieniądze w blockchain

Już nie taki nowy projekt. Funkcjonuje od 2014 roku i jest całkiem nieźle zarządzany. Wystarczy wejść na stronę główną i chwilę rozejrzeć się, żeby zobaczyć zaangażowane osoby. Masa social media, forów, informacji.

System płatności

Pierwszy raz spotkałem się z takim wsparciem, żeby zacząć używać dash – karty debetowe, masa sklepów, firm. Do tego karty podarunkowe, gry, kasyna i sklepy. Jest cała lista na ich stronie: https://www.dash.org/merchants/ Zdziwiło mnie tyle możliwości i trochę poszukałem.

Po pierwsze płatności. Jest masa serwisów udostępniających możliwość płatności w dash (https://dashpay.atlassian.net/wiki/spaces/DOC/pages/33325210/Payment+Processors+List). A co chyba najważniejsze to wtyczka woocommerce. Chyba najpopularniejsza do wordpressa. Jak ktoś prowadzi sklep internetowy to wie o czym mówię. Kilka kliknięć i podpięta płatność.

Wielka Sieć

Ponad 4800 masternodów, czyli serwerów z dedykowanym adresem ip przechowującym cały blockchain. Ta liczba ciągle i stale rośnie. Wystarczy spojrzeć na zakładkę network: https://www.dash.org/network/ Jednak dla mnie najważniejsze jest to co się dzieje w tej sieci. Wszystkie rozwiązania i kierunek wyznaczają osoby posiadające dash.

Możliwość głosowania na projekty jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Daje możliwość finansowania ciekawych pomysłów i zapobiega głupocie twórców. To użytkownicy decydują o rozwoju. Zresztą głosowanie nie dotyczy samej kryptowaluty. Wszystko co się dzieje wokół też jest finansowane – książki (https://www.dashcentral.org/p/FREEDOM-book-drop-sponsorship) czy wykłady na uniwersytetach: (https://www.dashcentral.org/p/DASH-YOUTH-VENEZUELA-LECTURES) Według mnie jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjna promocja. W ten sposób są w stanie dotrzeć bezpośrednio do ludzi, dzięki zaangażowanej społeczności.

Proof of stake

A co jeśli nagle ktoś postanowi przejąć 50% sieci? Zaburzyć sieć i mieć kontrolę nad transakcjami. Aby założyć masternoda trzeba dać w zastaw odpowiednią ilość dash. Ten zastaw jest potwierdzeniem, że będziemy dobrze rozwiązywać transakcje, bo jeśli nie zrobimy tego to tracimy pieniądze. Według whitepaper trzeba mieć 2,300,000 DASH (przy 2300 nodów), aby uzyskać 50% sieci. Czyli policzcie ile trzeba przy 4800 nodów. W dodatku trzeba kupić to na rynku od innych ludzi, gdyż inaczej tej krypto nie zdobędziemy.

PrivateSend

Wiele kryptowalut jest totalnie przejrzyste i wiadomo od kogo przyszły pieniądze. Nie ma tam miejsca na prywatność. Dash rozwiązuje ten problem dzięki PrivateSend. Jest to możliwość anonimowego przesłania pieniędzy. W skrócie działa to tak, że kilka osób przesyła odpowiednią ilość do masternoda a on łączy transakcje i przesyła dalej na Twój specjalny(losowy) adres, nazwany adresem wymiany. Nie wiemy skąd przyszły pieniądze. Jeżeli brało udział w tym procesie 3 osoby to można losowo dojść do tego, jednak jeśli powtórzymy proces kilka razy to zwiększa się liczba możliwych osób i nasza prywatność zostaje zachowana.

Podsumowanie

Dasz wygląda na ciekawą alternatywę, dla „tradycyjnych” rozwiązań jak bitcoin czy litecoin. Pozwala na anonimowe i szybkie przesyłanie pieniędzy. Ma spore wsparcie do otwierania sklepów. Do tego aktywną społeczność, która głosuje i finansuje najlepsze projekty. Użylibyście dash na co dzień?

Więcej o tej kryptowalucie tutaj: https://www.dash.org/

Zapraszam też do subskrypcji email: http://vps734572.ovh.net/subskrybuj/

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dash
Gość

plus za anonimowość