Kategorie
Kryptowaluty

Steem – portal społecznościowy na blockchain

Steem

Pewnie wielu z Was zastanawiało się czy istnieje zdecentralizowana sieć społecznościowa. Dziwne gdyby nie było. Jest zapewne masa opcji, ale ja opowiem o najlepszej według mnie, z której korzystam.

Bloguj, pisz, nagrywaj

Steem to kryptowaluta napędzająca wiele serwisów takich jak steemit, busy.org czy dtube. Pozwala tworzyć wpisy na blogi. Do tego dochodzi możliwość wrzucania filmów do serwisu bardzo podobnego do youtube. Wszystko w oparciu o blockchain. Zawsze dostępne i widoczne dla innych.

Twoja twórczość ma wartość

Każdy kto używa steemit wie, że jego głos jest ważny. Daje innym pieniądze. Każdego dnia blockchain dodaje do puli nagród nowe monety. I to my decydujemy kto je dostanie. Nasze konto ma siłę określoną za pomocą steem power. Im więcej mamy, tym nasz głos więcej daje.

Tak więc nagradzamy za pomocą głosowania. Twórcy dostają wtedy z puli nagród odpowiednią ilość steem, steem power oraz steem dolars. Co? Czekaj, dostajesz aż trzy krypto? Zgadza się. Steem wymienialny na steem power i na odwrót, ale tylko steem można przesyłać między użytkownikami. Oraz steem dolars czyli swoistą wypłatę.

System pozwala nagrodzić najciekawsze materiały. Jeżeli ktoś się postara i doda ciekawy post dostanie dużo głosów. W rezultacie otrzyma duże wynagrodzenie. Głosujecie na to, co się Wam podoba.

Możliwości

Czasami ciężko określić czy warto brać się za kreatywną pracę. Nie wiemy czym się zająć albo co wrzucać. Na szczęście ekosystem steem jest ogromny. Możemy zacząć od pisania bloga na https://steemit.com/ lub vlogowania na https://d.tube/. Co jeśli to nadal nie dla nas? Możemy się udzielać pomagając przy różnych projektach dzięki: https://utopian.io/ tłumaczyć różne teksty, rysować czy analizować. Możliwości są nieograniczone. Co jeśli nie czujemy się tak mocni z „poważną twórczością”? Możemy przyjść na https://busy.org/ i pisać tak jak na facebooku lub twitterze o naszej codzienności. A każdy lajk zmieni się w odpowiednie wynagrodzenie w kryptowalutach.

Smart Media Tokens

A może już masz blog, kanał na youtube albo udzielasz się społecznie. Możesz stworzyć swój steem za pomocą https://smt.steem.io/ Będziesz mógł ustalić jak wygląda wynagradzanie, ile jest warty głos i jak dużo Twojej waluty powstanie. Dodajesz odpowiedni widżet do Twojego bloga lub forum i użytkownicy mogą zacząć wynagradzać dobre materiały za pomocą swoich głosów.

Już nie tylko Twój post będzie dawał jakąś wartość ale też cała powstająca dyskusja. Łatwo będzie wyróżnić najbardziej angażujące się osoby, gdyż zbiorą najwięcej punktów (głosów – tokenów) i dodatkowo zostaną wynagrodzeni za to.

Skalowalność

Steem wygląda na bardzo odciążony system. Wiele kosztownych transakcji wrzucanych do blockchain. Jednak skalowalność jest przeogromna. Według whitepaper do 10 000 transakcji na sekundę. Zresztą wystarczy zobaczyć na https://www.blocktivity.info/ Najwięcej transakcji, czyli ponad 1 500 000 transakcji w ciągu ostatniej doby. Z czego to zaledwie 0.14% wykorzystania możliwości. Porównajcie sobie z bitcoin czy ethereum. Widać przewagę steem.

Przeciążenie

Co jeśli ktoś zacznie spamować sieć? Wrzucać miliony postów i głosów. Niestety niewiele mu to da gdyż blockchain każdemu przydziela odpowiednią ilość miejsca w zależności od jego konta. Na przykład ja posiadam 14 MB w chwili pisania tego posta. Ta wartość jest zmienna i jeżeli regularnie wrzucasz materiały otrzymujące sporo głosów to zyskujesz coraz więcej miejsca. Do tego co jakiś czas odnawia się dostępne miejsce.

A co z głosowaniem? Każdy użytkownik ma „voting power” wyrażony w procentach co określa ile jego głos daje. Każdy głos redukuje naszą siłę o około 2% i z czasem nasze głosowanie nic nie daje. Dzięki temu nasz głos traci wartość i mniej wpływamy na platformę jak wykonujemy za dużo akcji. Na szczęście siła odnawia się o około 20% dziennie.

Społeczność

Jest wspaniała. Osoby, które zaprosiły mnie na steemit, często komentują i się udzielają. Cała społeczność jest tworzona i moderowana pod odpowiednimi tagami. Jest spora aktywność i zawsze ktoś napisze do nas. Można z innymi dyskutować na różne tematy. Warto spróbować, gdyż jest to też idealne miejsce na poznanie ciekawych osób.

Podsumowanie

Każdy z nas coś tworzy. Czasami zrobi zdjęcie, z którym leci na instagram. Ja lecę z nim na steemit. Pochwalić się i jak się spodoba innym to otrzymać za to wynagrodzenie. Posty piszę nie tylko na blogu: http://vps734572.ovh.net/ ale też na https://steemit.com/@patys/ Warto spojrzeć na alternatywne rozwiązanie social media. Można zawsze spróbować i wrzucać w obu miejscach.

Po więcej zapraszam do faq steemit: https://steemit.com/faq.html

Zapraszam też do subskrypcji email: http://vps734572.ovh.net/subskrybuj/

PS: Dziękuję, że pokazaliście mi steemit i mogę się udzielać oraz dyskutować z Wami

PS2: Zobaczcie sami jak wygląda ten post w steemit: https://steemit.com/pl-artykuly/@patys/steem-portal-spolecznosciowy-na-blockchain

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.