TRON – prawie jak z filmu

tron-logo

Programuj w solidity, uruchamiaj na Tron

Po krótkiej przerwie wracamy. Co tam w projektach krypto? Przekonajmy się. Czy będzie rządził?

Wchodzę na stornę i widzę high. High-throughput, high-scalability, high-availability. To bardzo dobrze, jednak co to oznacza?

Tron jest w stanie udźwignąć około dwóch tysięcy (2 tysiące) transakcji na sekundę. Dodatkowo chcą osiągnąć szybkość 10 000 transakcji, co pozwoli na szerszą adaptację do projektów. Nieźle w porównaniu do ethereum (około 25) lub bitcoin (około 10). Biorąc to pod uwagę wychodzi, że nie musimy martwić się o wydajność i opóźnienia. To częsta przyczyna porzucania projektu poprzez opóźnienia spowodowane na ethereum. Łatwiej jest zrobić zcentralizowany system, który bedzie działał szybko i często zależnie tylko od nas.

Ale co to ma do ethereum?

Spełania tą samą rolę. Czyli ma stworzyć zdecentralizowany serwer, gdzie uruchomimy swój kod. W formie smart kontraktu możemy uzyskać takie same możliwości. (więcej o ethereum tutaj) ALE…

Przeglądałem stronę developeską i patrzę, a tam tron używa Solidity jako języka kontraktów. Co nam to daje? Możemy migrować z ethereum na tron. Dostajemy szybsze i potężniejsze rozwiązanie. Do tego narzędzia dla programistów. Przygotowane IDE, interfejsy do web3, możliwość zapisywania eventów do mongodb. Czuć wpływ ethereum na ten projekt. Przygotowano niezłą otoczkę co powinno ułatwić wystartowanie z projektem.

Bittorent

Pojawił się Project Atlas. Bittorent wraz ze 100 milionami użytkowników przechodzi na tron. Będzie używał smart kontraktów do seedowania plików, a użytkownicy będą za to dostawać tokeny. Jeśli chcesz szybciej pobrać wydajesz tokeny. Niesmowity pomysł. Ogromna ilość użytkowników i prawdziwe zastosowanie na szeroką skalę. Zobaczymy co z tego będzie. Ja trzymam kciuki.

Podsumowanie

Zaskoczył mnie ten projekt. Mocno. Posiada masę narzędzi. Czerpał z największego konkurenta czyli ethereum i go ulepszył nie odchodząc daleko od niego. Wykorzystuje ten sam język co może przyspieszyć migrację. Wydajność jest bardzo wysoka i do tego wchodzą wielcy gracze, którzy mają go używać.

PDF ze strony z informacjami o projekcie: https://s3.amazonaws.com/tron.network/What+is+TRON.pdf

Wstęp dla programistów: https://developers.tron.network/docs/getting-started-2

Aplikacje postawione na tronie: https://trondapp.org/

Projekt Atlas:

https://www.bittorrent.com/project-atlas/

http://blog.bittorrent.com/2018/09/28/project-atlas-news-tron-blockchain-to-make-bittorrent-protocol-faster-better/

Chcesz otrzymać PDF i dowiedzieć się jak tworzyć smart contract? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z moim blogiem -> Subskrybuj

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] To bardzo fajny sposób na tworzenie aplikacji nie potrzebujących dużej ilości zapytań oraz pracy pod presją czasu (chociaż to już też ulega zmianie, przykładem jest tron który wykorzystuje solidity, czyli ten sam język co ethereum a jest o wiele szybszy: http://vps734572.ovh.net/2018/10/19/tron-prawie-jak-z-filmu/). […]