Kategorie
Kryptowaluty

TRON – prawie jak z filmu

Programuj w solidity, uruchamiaj na Tron

Po krótkiej przerwie wracamy. Co tam w projektach krypto? Przekonajmy się. Czy będzie rządził?

Wchodzę na stornę i widzę high. High-throughput, high-scalability, high-availability. To bardzo dobrze, jednak co to oznacza?

Tron jest w stanie udźwignąć około dwóch tysięcy (2 tysiące) transakcji na sekundę. Dodatkowo chcą osiągnąć szybkość 10 000 transakcji, co pozwoli na szerszą adaptację do projektów. Nieźle w porównaniu do ethereum (około 25) lub bitcoin (około 10). Biorąc to pod uwagę wychodzi, że nie musimy martwić się o wydajność i opóźnienia. To częsta przyczyna porzucania projektu poprzez opóźnienia spowodowane na ethereum. Łatwiej jest zrobić zcentralizowany system, który bedzie działał szybko i często zależnie tylko od nas.

Ale co to ma do ethereum?

Spełania tą samą rolę. Czyli ma stworzyć zdecentralizowany serwer, gdzie uruchomimy swój kod. W formie smart kontraktu możemy uzyskać takie same możliwości. (więcej o ethereum tutaj) ALE…

Przeglądałem stronę developeską i patrzę, a tam tron używa Solidity jako języka kontraktów. Co nam to daje? Możemy migrować z ethereum na tron. Dostajemy szybsze i potężniejsze rozwiązanie. Do tego narzędzia dla programistów. Przygotowane IDE, interfejsy do web3, możliwość zapisywania eventów do mongodb. Czuć wpływ ethereum na ten projekt. Przygotowano niezłą otoczkę co powinno ułatwić wystartowanie z projektem.

Bittorent

Pojawił się Project Atlas. Bittorent wraz ze 100 milionami użytkowników przechodzi na tron. Będzie używał smart kontraktów do seedowania plików, a użytkownicy będą za to dostawać tokeny. Jeśli chcesz szybciej pobrać wydajesz tokeny. Niesmowity pomysł. Ogromna ilość użytkowników i prawdziwe zastosowanie na szeroką skalę. Zobaczymy co z tego będzie. Ja trzymam kciuki.

Podsumowanie

Zaskoczył mnie ten projekt. Mocno. Posiada masę narzędzi. Czerpał z największego konkurenta czyli ethereum i go ulepszył nie odchodząc daleko od niego. Wykorzystuje ten sam język co może przyspieszyć migrację. Wydajność jest bardzo wysoka i do tego wchodzą wielcy gracze, którzy mają go używać.

PDF ze strony z informacjami o projekcie: https://s3.amazonaws.com/tron.network/What+is+TRON.pdf

Wstęp dla programistów: https://developers.tron.network/docs/getting-started-2

Aplikacje postawione na tronie: https://trondapp.org/

Projekt Atlas:

https://www.bittorrent.com/project-atlas/

http://blog.bittorrent.com/2018/09/28/project-atlas-news-tron-blockchain-to-make-bittorrent-protocol-faster-better/

Chcesz otrzymać PDF i dowiedzieć się jak tworzyć smart contract? Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z moim blogiem -> Subskrybuj

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.