Kategorie
Wiedza o blockchain

Co to jest kopanie kryptowalut? Mining w blockchain?

Kopanie, czyli wydobywamy kryptowalutę

Omówmy najpopularniejszą formę

To trochę śmieszna nazwa. Nie odnosi się do tego co robią komputery. Bardziej pasowałoby liczenie. Liczenie kryptowalut.

Kopanie występuje w różnych formach. Najczęściej odnosi się do najbardziej znanej formy “dowodu pracy”, czyli Proof of Work. Żeby kryptowaluta została wykopana trzeba wykonać pracę, najczęściej względnie ciężką i pokazać wszystkim dowód, że się wykonało to. Zapisuje się ten dowód i transakcje w blockchain i tyle.

Co stoi za kopaniem?

Kopanie to inaczej liczenie. Dokładniej specjalnej, ciężkiej formuły matematycznej. Wymaga to dużo mocy obliczeniowej komputera i czasu. Przyzwyczailiśmy się do komputerów natychmiast zwracających wynik w kalkulatorze. Wyobraźcie sobie teraz obliczenia, które wymagają kilku minut “myślenia” dla maszyny. Właśnie takie zadanie otrzymuje komputer.

Próbuje rozwiązać matematyczne zadanie i wrzuca jej rozwiązanie do blockchain. W zamian otrzymuje trochę kryptowaluty, a nasza transakcja zostaje potwierdzona. Wszyscy na tym korzystają.

Zrobimy to razem?

Istnieje jeszcze inna forma – Proof of Stake. Działa na trochę innej zasadzie. Tutaj komputer dostaje prostsze zadanie matematyczne, które nie pochłania dużo czasu. To troche niebezpieczne, bo proste zadanie łatwo zmienić jak się da inne dane a wynik utrzymać ten sam. Dlatego w tym przypadku dajesz swoją kryptowalutę w zastaw, na przykład 1000 zł i mówisz moje zadanie jest poprawne. Robią to także inni a potem porównują swoje wyniki. Jeśli źle rozwiązałeś tracisz. Jeśli dobrze dostajesz nagrodę.

Pod względem ekonomicznym ten system jest o wiele bardziej oszczędny. Komputer nie musi tyle liczyć co oszczędza prąd i nasze pieniądze. Problemem staje się ilość osób używających takiego kopania. Musi być ich sporo, żeby pokazać że się nie umawiają i oszukują. Najczęściej jednak chęć zysku na graniu według zasad jest bardziej opłacalna niż próba podrobienia transakcji.

Te dwie formy kopania są obecnie najważniejsze i stanowią podstawę. Powstają ciągle wariacje i modyfikacja pozwalające na szybsze potwierdzanie, kopanie, większą oszczędność czy bezpieczeństwo.

Warto się też zapoznać z wpisem: http://vps734572.ovh.net/2017/10/27/kryptografia-blockchain-czyli-dlaczego-nikt-nie-moze-ukrasc-moich-pieniedzy-poradnik/ który dokładniej omawia zagadnienia związane z kopaniem i bezpieczeństwem blockchain.

 

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.