Kategorie
Wiedza o blockchain

Co to jest portfel? Para kluczy rządzi moimi pieniędzmi

Prawdziwe oblicze portfela

Jest to bardzo fajna nazwa, w sumie metafora. Portfel to tak naprawdę dwa długie ciągi znaków. Napisy. Jeden publiczny, który dajemy innym, żeby wysyłali nam pieniądze/tokeny/coiny/dane. Jest to taka skrzynka, każdy może podjeść i coś nam wrzucić a potem możemy sobie to przeglądać.

Mamy też drugi ciąg znaków – prywatny. Pozwala na podpisywanie transakcji. Co to znaczy? Jeżeli chcemy wrzucić coś do skrzynki musimy dodać tam etykietkę z naszym podpisem. Nie możemy tego klucza nikomu pokazać – to jest bardzo ważne. Jak ktoś wie, że to  naprawdę ja? Dodaję tam klucz publiczny. Następnie matematyka robi swoje. Specjalna funkcja liczy i ukrywa nasz klucz prywatny. Więcej o tym procesie tutaj: http://vps734572.ovh.net/2017/10/11/matematyka-tworzaca-blockchain-i-bitcoin-poradnik/ i tutaj: http://vps734572.ovh.net/2017/10/27/kryptografia-blockchain-czyli-dlaczego-nikt-nie-moze-ukrasc-moich-pieniedzy-poradnik/

Takie są zasady. Każdy ma skrzyneczkę, do której wszyscy mogą coś wrzucać. Muszą się jednak podpisać swoim kluczem prywatnym. To skrócona wersja tego jak działa blockchain.

Przykład

Wyobraźmy sobie, że rozdajemy takie skrzyneczki (portfele), gdzie każdy ma 5 monet. Żeby je użyć musimy podpisać je kluczem prywatnym i wrzucić do innej skrzynki. Znajdujemy ją po kluczu publicznym. Ciągle widać kto wrzucił monety dla kogoś. Widać ich przepływ i czas kiedy zmieniają właściciela. Jak się nam skończą to nie wrzucimy ich nikomu.

To najważniejsza idea blockchain – transparentne transakcje. Nie można oszukać, że się nie wysłało pieniędzy. Każdy to sprawdzi. Chcesz być anonimowy? Nie przyznawaj się do portfela, nie rób transakcji, które Cię z nim połączą.

Podsumowanie

Portfel to dwa klucze. Prywatny dla Ciebie, żebyś mógł podpisywać transakcje. Publiczny, który pokazujesz światu, żeby inni mogli na niego wysyłać. Oba są zwykłym ciągiem znaków np: ‘finohj2938fh29jf0ihdsafoy38h3f’. Nie wygląda super bezpiecznie, ale gdy połączymy go z matematyką staje się naprawdę potężnym narzędziem.

 

Autor: Patryk Szczygło - PatysBlog

Programista? Tak. Specjalista od blockchain? Tak. Przynajmniej sam tak uważa. Programuje i tworzy własną kryptowalutę na blogu. Realizuje pomysły i projekty. Nie narzeka i walczy o swoje. Chce być najlepszym programistą. Tworzył aplikację do konsultacji wideo. Wszystko płatne w krypto: Experty Teraz jest programistą w Netguru. Najszybciej rozwijająca się firmą w Europie. Programuje z najlepszymi i stara im się dorównać. Podróżuje z marzeniami o byciu ekspertem i blogerem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Od zapału, zajawki, pomysłu. Od dzisiaj.